Podologie a rázová vlnaBc. Radka Klementová

Příběh

Od dětství mě rodiče vedli k všestrannosti ve sportu. Později jsem si jeden sama vybrala a ten na závodní úrovni téměř dvacet let provozovala. Ale i po skončení aktivní kariéry mám ke sportu velice blízko a snažím se stejným směrem vést i své děti. Po gymnáziu v Litoměřicích jsem se rozhodla pro fyzioterapii, kterou jsem vystudovala na UJEP v Ústí nad Labem. Poté jsem nějakou dobu pracovala v Městské nemocnici v Litoměřicích a v soukromé rehabilitační ambulanci. Nyní se do oboru rehabilitace vracím a rozhodla jsem se vše vzít doslova „od podlahy“. V Centru sportovní ortopedie a medicíny se zabývám baropodometrickým vyšetření nohy a fyzikální přístrojovou terapií.Co je podologie?

Podologie je obor zabývající funkcí nohy a chodidla.

Noha (anatomicky vyjádřena dolní končetina od hlezenného kloubu dolů) si zaslouží velkou pozornost. Je to ta část těla, která je při každém našem kroku v kontaktu s okolím. Postavení nohy na boso či v botě může ovlivnit další klouby jako kolenní kloub, kyčelní kloub, páteř ale i celkové držení těla. Vyšetření funkce a dynamiky chodidla je důležité v prevenci či terapii nadměrného zatěžování kloubů. Sportovcům pomáhá v efektivitě pohybu, zejména síly odrazu a délce kroku.

Baropodometrie je metoda měření tlaku plosek nohou na podložku během stoje a chůze. V Centru sportovní ortopedie a medicíny provádíme baropodometrické vyšetření na plošině Sensor Medica se softwarem, který graficky zobrazuje aktuální údaje prováděného vyšetření na obrazovce.

Statické baropodometrické vyšetření

Klient stojí po dobu několika vteřin na tlakové plošině. Zjistíme tvar chodidla a rozložení zatížení jednotlivých částí chodidla při stoji.

Dynamické baropodometrické vyšetření

Během tohoto typu vyšetření se klient prochází po speciálním barometrickém chodníku a je skenován jeho krok – dynamická fáze pohybu. Toto vyšetření analyzuje švihovou a stojnou fázi kroku. Toto vyšetření je vhodné k diagnostice poruchy chůze, svalové dysbalance, posunu těžiště těla.

Baropodometrické vyšetření stability

Provádí se pomocí standardizovaného testu. Tímto testem lze určit schopnost udržet stabilitu / rovnováhu s a bez kontroly zraku. Toto vyšetření je vhodné po úrazech a operacích vazů v oblasti hlezna, kolena, ale i třeba páteře. Pomůže nám u některých sportovců určit, zda je klient schopen plné sportovní zátěže bez rizika obnovy poranění (po plastice zkříženého vazu).

S výsledky baropodometrického vyšetření je klient na konci seznámen a je mu doporučen další postup. Je-li nález indikován k terapii pomocí individuální vložky do obuvi- stélky, nabízíme klientovi objednání individuální dynamické stélky DM dynamics z termostabilního materiálu, které jsou vyrobeny dle naměřených parametrů. Výsledky vyšetření Vám předáme v elektronické či tištěné podobě, abyste je mohli konzultovat s dalšími specialisty, kteří se starají o Vaše zdraví. Výhodou tohoto vyšetření je možnost opakování v časové ose a tím provádět pravidelné kontroly výsledků léčby. Vyšetření Vám pomůže jak v běžném tak sportovním životě nejen k odstranění bolesti, ale i k lepšímu výkonu ve sportu či zaměstnání.

Rázová vlna

Naše Centrum nabízí léčbu pomocí fokusované rázové vlny. Fokusace znamená „zaměření, zacílení“ léčby na poškozenou tkáň. Tímto se liší od své předchůdkyně - radiální rázové vlny. Cílená aplikace nevyvolává bolestivý vjem. Patříme mezi první pracoviště v České republice, které tento nejmodernější přístroj používá k léčbě akutní bolesti při poranění úponu svalů a vazů, zánětů šlach, ale i chronické bolesti pohybového aparátu (artróza velkých kloubů).

Hlavními výhodami fokusované rázové vlny je rychlá úleva od bolesti po aplikaci. Tento typ rázové vlny soustředí veškerou energii do oblasti, kterou nastavíme na přístroji. Fokusovaná rázová vlna má v každém pulsu až 1000krát vyšší okamžitý výkon a doba trvání jejího pulzu je 100krát kratší než u radiální rázové vlny. Přístroj dokážeme zacílit jak na povrchové struktury, tak i na hluboko uložené tkáně 6-10 cm pod kůží. Toto její předchůdkyně, radiální rázová vlna, nedokáže.

Nejčastějšími indikacemi pro použití fokusované rázové vlny jsou:

 • Patní ostruha
 • Skokanské koleno
 • Tenisový loket
 • Natržené svaly a úpony šlach
 • Záněty úponů svalový skupin
 • Bolesti Achillovy šlachy
 • Únavové zlomeniny
 • Artrotické bolesti kolen a ramen

Ceník

 • Vyšetření na baropodometrické desce - 900Kč
 • Individuální stélky DM Dynamics - 2550 Kč
 • Ošetření fokusovanou rázovou vlnou - 600Kč